Оставка за човекот кој својата нација ја нарече „искомплекцирана нација“, за кодошот, за тастерот кој си ја „тастираше“ сопствената нација, истакна на денешниот протестен марш во Прилеп претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Нацијата која плаќа даноци од кои тој и неговото семејство живееле, живеат и ќе живеат, нагласи Мицкоски.

Барањето за оставка на министерот за надворешни работи Никола Димитров е едно од шесте кои ги има партијата до Владата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.