Европската Народна Партија во пресрет на Европските избори одржа состанок на Парламентарното Собрание во Брисел. На истото се усвоија генералните стратешки насоки за европските избори како и идното дејствување на ЕНП.
На политичкото Собрание се разговараше и за односите со членката на ЕНП ФИДЕС од Унгарија. ЕНП постигна компромис кој беше прифатен со консензус според кој Комисија на ЕНП предводена од Херман ван Ромпуј треба да ја мониторира имплементацијата на забелешките на ЕНП и да ги утврди фактите.

Делегацијата на ВМРО ДПМНЕ го подржа овој компромис кој значи силна и обединета ЕНП – соопштија од ВМРО ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.