Тврдењето на претседатeлот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски дека ДИК е предмет на притисоци укажува дека имаме работа со власт која сака нерегуларни избори, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Воедно изворот на таквите притисоци може да е еден и единствен, а тоа е власта во заминување и Зоран Заев. ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува сите форми на притисок врз ДИК од страна на Заев и власта. Бараме да ги тргнат рацете од институцијата и да ја остават да работи и одлучува согласно закон. Прво вршеа поткуп на гласови, Заев и неговиот брат.

Вице, а сега вршат притисок врз ДИК за нерегуларни избори. Граѓаните мора слободно и демократски да ја изразат својата волја, престојните избори се пресудни за нашата европска иднина.

Изборите и изборниот процес мора да бидат спроведен соогласно законите, а на Државната изборна комисија да и биде дадено потребното време за да не се ускрати со устав загарантираното гласачкото право на ниту еден граѓанин, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.