Институтот „АКСИОС“ во периодот од 10.11 до  14.11.2021 година спроведе теренско истражување на територија на цела Република Македонија. Истражувањето е спроведено на нарачка на „Институтот за Социолошки истражувања, иницијатива ЛОГОС“.

Истражувањето е спроведено на примерок од 1123 испитаници на територија на цела Република Македонија.

Статистичкта грешка на истражувањето е околу 2%.

Имено испитаниците на прашањето во кој политичар имаат најголема доверба одговориле дека тоа е Христијан Мицкоски и дека најмногу би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, дури 21,3%, наспроти СДСМ за која би гласале само 15,1% од испитаниците.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.