ВМРО-ДПМНЕ денеска во 14.30 часот во Собранието ќе ја  поднесе иницјатива за гласање недоверба на актуелната Влада.

Ова вчера го најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој додаде дека ќе му остави на Заев време до 14 и 30 часот самиот да ја поднесе најавената оставка.

Ако не го стори тоа, што е извесно, претсеедателот на Собранието Џафери е должен најдоцна до четврток да го стави на глаање прашањето за надоверба на владата.

Засега се сигурни 61 пратеник за гласање за недоберба , но останува да се види дали тие би поддржале создавање на ново парламентарно мнозинство.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.