Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски откри дека власта врши притисок врз Митко Сандев, судија-поротник во случајот Талир. Сандев надвор од својата волја и со притисок се држи за поротник и покрај тоа што има 60 години и треба да оди во пензија.

Во случајот Талир е замрзната сметката и имотот на партијата и доколку биде назначен нов поротник случајот треба да се врати од почеток и имотот и сметката одмрзнати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.