Фотографии од изборни нерегуларности во Штип кружат во социјалната мрежа Фејсбук. Поткуп на гласачи и организирано носење на гласачи Роми се само дел од фотографиите кој може да се забележат на социјалните мрежи.

Покрај случајот во Штип, денес низ целата територија на нашата држава е забележан поткуп на гласачи, а тоа се претежно гласачи Роми, чија финансиска состојба политичка партија ја злоупотребува за да избегне пораз на претседателските избори.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.