Владиниот авион со кој премиерот во заминување, Зоран Заев, денеска полета од аеродромот Скопје, за утре и задутре да учествува на годинашниот Самит во Солун, кој е под покровителство на грчкиот претседател Прокопиус Павлопулос, повторно се врати и како што дознава весникот ВЕЧЕР од извори од скопскиот аеродром принудно слетал во Скопје.

Повеќе информации подоцна.

Премиерот во заминување, Заев, како што претходно соопшти владината прес-служба, на самитот е поканет заедно со премиерите на Грција и на Бугарија, Кирјакос Мицотакис и Бојко Борисов за да учествува на дискусијата „Југоисточна Европа: Иницијативи за регионална соработка и реформи”.

Извор: Вечер.прес

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.