Протоколот на Владата си ја научи лекцијата, но не да го поставува вистинското знаме пред делегацијата која доаѓа, зашто другото е дипломатски скандал и навреда, ами да се спаси од резил. За секој случај и против сите резилили српската премиерка Ана Брнабиќ денеска беше пречекана на платото пред Владата без знаме. Што е сигурно, сигурно е, зашто српската тробојка е незгодна – можеше да биде француското, холандското или не дај боже руското. А сигурно некаде во депоата се наоѓа и некоја тробојка со петокрака…

Курц пречекан со знамето на Латвија.

Тимоние пречекан со знамето на Холандија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.