Вкупно 311 приговори за повреда на избирачкото право стигнале до Државната изборна комисија (ДИК) до 15 часот од кои прифатени се 268, одбиени се 25, додека 18 од лицата ги има во избирачкиот список, соопшти на прес-конференција претседателот на ДИК, Александар Даштевски.

Не се пријавени посериозни нерегуларности, додека сите проблеми со фингерпринт апаратите се решени.

Во цела држава се гласа мирно и со користење на уредите за отпечаток на прст,без никакви проблеми – вели Даштевски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.