Името на нашата земја, веднаш по гласањето во Собранието, во 18.46 часот беше променето во Република Северна Македонија на еднa од најкористените страници за пребарување во светот – Википедија.

Промената е вратена, со оглед на тоа што промената на името се уште не е во официјална употреба, но очигледно некому му се брзало и во интернет енциклопедијата да ја пречкрта Република Македонија.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.