Неовластено снимање, навреди, закани, буткање со македонски полицајци. Ова се гледа на видеото од инцидентот на граничниот премин Деве Баир кој резултираше со апсење на тројца бугарски државјани.

Снимката ја објави бугарскиот пратеник Ангел Георгиев. Mакедонските полицајци се обидуваат да го вратат во неговото возило, но тој упорно одеше кон нив без никаква дозвола тука да се движи. Со примена на сила тој беше вратен во неговото возило.

На снимката се гледа дека тој што снима е исто така спроведен во просториите на станицата.

Бугарските медиуми пак за инцидентот пренесуваат дека македонските полицајци се тие кои му се заканувале и го тепале пратеникот на „Вазраждане“ Ангел Георгиев, а со него биле и бугарски државјани.

МВР веќе потврди дека се приведени тројца бугарски државјани поради овој инцидент.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.