Во рубриката „Проверка со факти“ порталот А1он ја потсетува вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шеќеринска што зборувала за амнестија и простување на учесниците на настаните од 27 април.

Во мај 2017 година таа вели: „Нема да се пазариме за амнестија“, но година и пол подоцна, овој месец, Шекеринска има други позиции: „Подготвена сум не само да протстам, туку и да поддржам таков закон“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.