Во Вевчани ќе има втор круг за избор на градоначалник, каде во трка беа кандидатите на СДСМ Сашо Јанкоски и на ВМРО – ДПМНЕ Спасе Кочовски.

Според претседателката на Општинската изборна комисија Менка Кукоска кандидатот на ВМРО – ДПМНЕ, Кочовски освоил 776 гласа, неговиот против кандидат од СДСМ и актуелен градоначалник Јанкоски 698, а 88 ливчиња биле неважечки.

Листата на советници на ВМРО-ДПМНЕ, како што информира, освоила 801 глас, а советничката листа на СДСМ 663 гласа. Имало и 98 неважечки гласачки ливчиња за Советот на Општина Вевчани. /МИА

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.