Супер, одлично, немам ништо против.
Само, да прашам, дали има некое проектче, да се потроши некоја паричка за да ги научиме да не се бодат со ножеви во автобуси, на училиште и кога одат на натпревари?
Се прашувам зошто насилиево не е приоритет?
Зошто тоа е тешко и треба работа? – коментира професор д-р Весна Јаневска.

Таа го коментира соопштението на Министерството за труд и социјална политика дека повеќе од 400 поими и нивните дефиниции од терминологијата за родова еднаквост се достапни на македонски јазик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.