Верувале или не, владиниот ПР тим повторно не го погоди знамето на Латвија. Иако овојпат ја погодија формата, на средбата на техничкиот премиер со земјите од групата „Пријатели на проширувањето”, знамето на Латвија имаше погрешна боја.

За потсетување, знамето на Латвија изгледа вака:

А, обично го мешаат со автстриското:

А, овде погледнете ја и „кратката“ истоија на погрешни знамиња на владата на СДСМ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.