Македонија доби исклучително позитивно мислење од Венецијанската комисија за измените во Законот за судови, кој е во собраниска процедура, соопштуваат од Министерството за правда.

Во соопштението наведуваат дека на денешната седница на Венецијанската комисија, мислењето е усвоено, а оттаму истакнуваат дека најголемиот број од мислењата дадени во претходни години се сега имплементирани во законот. Целта на овие измени на законот е усогласување со европските стандарди.

Како клучни измени во делот на Законот за судови, се тие што се однесуваат на основите за утврдување дисциплинска одговорност кај судиите.

Постојат повеќе придобивки од измените на Законот за судови: Нови и заострени критериуми за избор на судија, се врши редефинирање на основите за разрешување и за утврдување на одговорност на судиите, појаснуваат од Министерството за правда.

Оваа недела министерката за правда Рената Дескоска истакна дека очекува измените да ги поддржат сите 120 пратеници во законодавниот дом.

Се надевам дека сите 120 пратениците ќе имаат доблест и сила да ги поддржат овие измени, бидејќи тие се веќе верификувани од Венецијанската комисија, која ја цени усогласеноста на законската регулатива со европските стандарди, рече Дескоска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.