Поранешниот спикер Трајко Вељљаноски се осврна на сведочењето на Александар Василевски Нинџа и тоа неговото сведочење е побиено од вештакот и од нелолкумина сведоци.

Вељаноски посочи дека лажел оти слушнал и видел како Биљана Бришковска од осмиот кат на партијата му давала насоки по телефон на Вељаноски.

Спикерот објасни дека сведочењето на Нинџа било побиено од вештакот Мирослав Котевски и од самата Бришковска.

Сведокот тогаш со листинзи докажа дека двата телефони на Нинџа биле прикчучени накратко на базната станица на ВМРО накратко во периодот од 22 до 23 часот.

Бришковска пак во своето сведочење истакна дека во периодот што го споменува Василевски воопшто не била во партијата и не можел да слушне дека има комуникација со Вељановски.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.