Продолжи судењето за настаните поврзани со случувањата на „27 април”. Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски читаше стенограми од конститутивната седница на минатиот парламентарен состав.

Тој истакна на дека пратеникот Зекирија Ибрахими, кој на говорница ја пееше албанската химна, побарал процедурално и оти морал да му даде збор.

Вељаноски се осврна и на обраќањето на пратеникот Зоран Заев кој тогаш рече дека ќе носат одлуки и ќе го изберат Талат Џафери „во оваа сала, во друга сала, во ходник, во МАНУ, во просториите на Правниот факултет“, по што најавил прес конференција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.