Не инсистираме Катица Јанева да биде главен специјален јавен обвинител. На преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, никогаш не сме разговарале за јанева ниту пак имаме намера да се пазариме за кадровски решенија, вели министерката за правда, Рената Тренеска Дескоска во интервју за фактор магазин на ТВ

24.

Таа открива дека е отворена постапка против одредени судиии не откривајќи ги нивните имиња.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.