Концентрацијата на ПМ10 честичките во воздухот и вечерва е многупати повисока од дозволената. Најзагаден е воздухот во Куманово, со концентрација 60 пати повисока од дозволената.

Во Скопје најзагадено е вечерва во Гази Баба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.