Вечерва централното претседателство на Алтернатива заседава по што ќе се знае кои ќе бидат тројцата министри од оваа партија. Кандидат за министер за здравство од оваа партија е Беким Сали. Алтернатива ќе раководи и со министерествата за информатичко општество и без ресор за дијаспора.

Од Алтернатива се очекуваат и имињата за замениците за министерствата за образование, земјоделие и образование и за уште 47 директорски места, како на пример за МЕПСО, Железници, Фонд за пензиско осигуривање…

Во вторник се очекува изборот на новите кандидати за министерските места во новата влада која се очекува да ја раководи Димитар Ковачевски, новиот претседател на СДСМ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.