Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, и кандидат на ЕПП за претседател на Европската комисија на изборите на пролет 2019 година со писмо се заблагодари на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за поддршката што ја добива од него.

Се надевам дека имавте добар почеток во Новата Година. Ви посакувам се најдобро за предизвиците што ги очекувате во 2019 година. Сакав да ви се заблагодарам за вашето писмо и за вашите желби за мојата кампања што ја испративте по мојата номинација во Хелсинки како главен кандидат на ЕПП. Вашите зборови ме уверија дека го правам вистинскиот пат во мојата кандидатура за претседател на Европската комисија, вели Вебер во писмото и додава:

Сепак, мојата номинација беше само првиот чекор. ЕПП е конструктивна и сигурна политичка сила. Нашите идеи за следниот законодавен термин се амбициозни. Сега е важно да ги убедиме нашите граѓани да ни веруваат со нивниот глас во мај. Европската идеја е вредна за напор. Впрочем, му должиме толку многу: просперитет, безбедност и што е најважно, мир, се тоа се големи достигнувања.“

Неделите и месеци пред нас ќе одлучат дали ќе успееме да добиеме силен мандат за вистинско заминување за да ја градиме нашата централно-десна Европа. Затоа би бил исклучително благодарен ако продолжите да ја поддржувате мојата кандидатура за претседател на Комисијата. Групата на ЕПП може да биде силна сила само во Европскиот парламент, ако заедно постигнеме добар изборен резултат. Ви благодарам уште еднаш за вашата поддршка и со нетрпение очекувам да продолжиме на овој пат заедно со вас. Заедно можеме да победиме на европските избори, подвлекува во писмото Манфред Вебер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.