Размислувајќи за „оставката“ на Зоќе и „спонтаното“ движење кое вели НЕ ТЕ ДАВАМЕ, ми доаѓаат сеќавања (иако бев доста млада) од времето кога тргна иницијативата за доживотен мандат на другарот Тито, вели професорката Билјана Ванковска.

И тоа, така, еден по еден глас, па се создава хор, па нешто го молат, па као тој не сака, ама сите народи и народности и радничка класа тоа го бара од него – И БИ! Доби доживотен мандат како Претседател на СФРЈ.
Знаете како заврши таа приказна, нели?! Плус тоа, овој нашиов „Тито“ нема ни штоф ни ков, ни минат труд, башка што ниту е за партизаните, ниту војска служел.
Умирам од смеа цело утро, вели Ванковска.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.