Она што ме прави тажна е тоа што мнозинството колеги од Филолошки факултет или молчи или користи тактика на нојот, коментира професорката Билјана Ванковска за предупредувањата на претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, за преземање активности за промена на статусот на катедрите за македонски јазик и македонска книжевност преку преструктурирање на концептот на студиите на Филолошкиот факултет.

Она што ме прави тажна е тоа што мнозинството колеги од Филолошки факултет или молчи или користи тактика на нојот… Гласот на Коцарев е рано предупредување или можеби превенција, да се надеваме дека ќе биде и успешно, пишува професорката споделувајќи го интервјуто на академик Коцарев за „Нова Македонија“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.