„Неправото не станува право затоа што и претходно се кршел Уставот“, пишува на Фејсбук професорката Билјана Ванковска по дискусијата што се разви околу тоа дали се почитувал и колку пати бил прекршен Уставот при именување министри во минатото.

Уставните правници се молат да објаснат дали Уставот познава технички и дополнителни министри. Пржинска влада е КОМПЛЕТ неуставна категорија. Како и СЈО…

Од специјални институции и меѓународни креации си страдаме. Јас ќе гласам за оние кои ќе ветат дека ќе ги исфрлат сите неуставни механизми смислени за држава со посебни потреби“, пишува Ванковска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.