Билјана Ванковска на својот фејсбук профил напиша:

Немам зборови! Ако ова го читаат/учат деца од 9-10 години, се прашувам дали е ова реален одраз на нашата колективна фрустрација, депресија, безидејност – или треба со прст да покажеме на авторите на ваквите учебници и на министерката ? Страшен приказ на мајката/семејството/детето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.