Денешните статистика објавена од Министерството за здравство по однос на состојбата со коронова вирусот во земјава кажува дека во последните 24 часа од направени 2.160 тестирања, регистрирани се 254 нови случаи на Ковид-19, од кои најголемиот број во Скопје, Прилеп и Охрид. Починати се 16, а оздравени 151 пациент.

Министерството за здравство соопшти дека се регистрирани се 151 оздравени пациенти (Скопје – 86, Велес – 17, Прилеп – 15). Пријавени се вкупно 16 починати лица. Починати се петмина пациенти од Прилеп (83, 75, 75, 73, 49), тројца пациенти од Охрид (85, 83, 77), двајца пациенти од Скопје (78, 62).

Направени се 2.160 тестови преку: ИЈЗ-521, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-274, Биотек-263, Жан Митрев (Филип Втори)-137, Систина-234, Лаор–316, МАНУ-0, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-75, Ремедика-0, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 190, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.