Во судот денеска беа презентирани смимки од протестите на Шарената револиција во изминатите години во кои имаше насилство, напад на полицијци, но не и обвинение.

Како што напомена адвокатот Страшевски за сиве овие насилства само за двајца имаше покренато обвинение кое подоцна беше повлечено.

Ништо спектаклуарно не се случи на протестот пред Општина Центар за разлика од насилствата пред Владата и Собранието. Таму луѓето тропаа или маваа со јајца а на протестите на шарените беа повредени полицајци, напомена Страшевски.

Тој побара ослободување на неговиот клиент Александар Трајковски бидејќи Обвинетелството не докажа вина.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.