Само еден ден по почетокот на новата учебна година, на социјалните мрежи се споделуваат фотографии од искинати и парталави учебници, што ги добиле учениците за престојната учебна година. Некои лепени, на некои фалат страници, но сите се неупотребливи. Родителите, но и децата се изреволтирани и реагираат дека хартиените учебници се нефункционални.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.