Од граѓанскта иницијатива „УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА” најавија дека протестите ќе се одржат координирано во поголемите градови низ Македонија утре со почеток во 12:00 часот, пред седиштата на Општините.

Од иницијативата „Учебници мора да има“ уверуваат дека немале успех пакобидите за компромис со Министерството за образование и наука и со министерката Царовска за законскиот проект за учебници и наставни материјали во основното и средно образование и затоа за утре на пладне закажа мирни протести против донесувањето на тој закон.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.