Уставниот суд оформи 15 нови предмети во периодот од 27 октовмри до 24 ноември 2022 година по претходно поднесени иницијативи за оценување на уставност и законитост. Тим од советници и судии работат на нив и се во почетна фаза, односно претходна постапка. Напоменуваме дека оформувањето на предмет не значи прифаќање на наводите од иницијативите.

Кога ќе бидат изготвени рефератите ќе бидат предадени за одлучување на седница на Уставниот суд.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.