Уставниот суд ќе ја преиспитува уставноста и законитоста на три владини Уредби со законска сила донесени во вонредната состојба.

Станува збор за Уредбата за ограничување на исплатата на додатоците и надоместоците на плата во јавниот сектор на Уредбата за висината на платите на избраните функционери и за исплата на неисплатените плати на вработените во СЈО.

Уставниот суд донесе времена мерка од член 27. став 1. со што се стопираат овие владини Уредби.Од друга страна со мнозинство гласови одлучи да не поведе постапка за Уредбите за примена на  законот за буџетите, законот за работни односи и законот за вработените во јавниот сектор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.