Во Кривичниот суд денеска во првото рочиште ѝ беше одредена условна казна од 2 години затвор на активистката Моника Ристеска за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

Ристеска, која го призна делото и изрази каење за истото, во следните пет години не смее да го повтори кривичното дело.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.