Подготвени сме за поригорозни мерки ако се наметне потреба, но сѐ уште не се размислува за воведување од 14 дневен карантин на целата територија на државата, рече министерот за здравство, Венко Филипче во одговор на новинарско прашање да даде коментар на информации појавени на социјалните мрежи за можно воведување на 14 дневна рестрикција на цела територија на државата

Сметаме дека овие мерки се доволни, додаде министерот, велејќи дека пиковите на бројот на детектирани случаи секојдневно се пратат и се анализираат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.