Според веб страницата ourworldindata.org, Македонија е неславен светски лидер според процентот на новозаразени од коронавирус во однос на направените тестови во период од седум дена!

Над една третина или 35,7 отсто од извршените тестирања во Македонија во периодот меѓу 3 и 9 ноември биле позитивни.

Веднаш зад Македонија е Полска со 33,6 проценти, трета е Чешка со 32,7 отсто, четврта Словенија со 32,2 отсто, петта Бугарија со 30,3 отсто, шеста Романија со 30 отсто итн.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.