Во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, при што се регистрирани 449 нови случаи на Ковид-19. Во исто време регистрирани се 227 оздравени пациенти, а починале 10 лица, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од вкупниот број нови случаи на Ковид-19 во Скопје се 170, Прилеп 55, Кавадарци 35, Гевгелија 23, Тетово 19, Охрид и Куманово по 17, Битола и Неготино по 16, Велес 10, Струга 8, Струмица и Ресен по 7, Гостивар 6, Штип, Делчево и Богданци по 5, Крива Паланка, Берово и Кратово по 4, Пробиштип и Демир Капија по 3, Кичево, Дебар, Валандово и Крушево по 2 и Кочани и Радовиш по 1.

Од оздравените 227 пациенти од Скопје се 102, Куманово 41, Прилеп 17, Кавадарци 14, Тетово и Велес по 8, Штип 6, Гостивар и Кочани по 5, Битола и Струмица по 4, Гевгелија, Неготино, Ресен и Крушево по 2 и Дебар, Пробиштип, Виница, Дојран и Македонски Брод по 1.

Од пријавените 10 починати пациенти 3 се од Скопје (83г, 79г, 65г) и по еден од Тетово (72г), Куманово (71г), Прилеп (79г), Велес (84г), Охрид (58г), Кавадарци (65г) и Делчево (75г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.283 тестови преку: ИЈЗ591, ЦЈЗ Скопје66, Авицена312, Биотек207, Жан Митрев (Филип Втори)158, Систина232, Лаор–411, МАНУ0, Судска медицина7, ЦЈЗ Битола140, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби0, ГАК0, Синлаб191, Ремедика23, ИБЗД Козле7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 932, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8ми Септември3, лаборатории од странство0.

Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на Ковид19. Вкупната бројка на КОВИДдијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 43233, активни 2952

Куманово 5445, активни 214

Тетово 5338, активни 236

Прилеп 5082, активни 474

Гостивар 3723, активни 115

Штип 3602, активни 95

Битола 3357, активни 133

Велес 3349, активни 238

Охрид 3118, активни 392

Кавадарци 3090, активни 466

Струмица 2657, активни 155

Струга 2351, активни 173

Кочани 1782, активни 47

Кичево 1757, активни 62

Свети Николе 1100, активни 24

Гевгелија 1123, активни 132

Неготино 1102, активни 123

Дебар 787, активни 43

Ресен 791, активни 64

Крива Паланка 784 , активни 54

Радовиш 742, активни 40

Делчево 720, активни 230

Берово 634, активни 32

Пробиштип 529, активни 22

Виница 508, активни 21

Валандово 351, активни 23

Кратово 265, активни 34

Демир Хисар 257, активни 12

Македонски Брод 251, активни 7

Крушево 252, активни 51

Богданци 245, активни 21

Демир Капија 234, активни 33

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 9

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.