Движењето Беса стана структура која работи на семејна, кланска и регионална основа, не се почитува ниту еден партиски орган, а особено не се слуша гласот на младите и младинскиот форум на партијата, затоа, по осум месечни обиди за промени во партијата, денеска донесов одлука да поднесам неотповиклива оставка од сите позиции во Беса – од функцијата лидер на Младинскиот форум на партијата, од функцијата член на Централното претседателство на Беса и од другите органи и комисии, изјави за МКД.мк Лиридон Усеини.

Можеби на многумина им е нелогично да се откажеш од владејачка партија, но тука сакам да потсетам дека се соочив со дилемата – да го зачувам достоинството или да ја прифатам неправдата и да ги затворам очите. И бидејќи претседателот на Движењето Беса не сакаше да ги слушне забелешките на младите артикулирани преку мене, па дури и не се согласи да се сретнеме, а јас не можам да ги измамам членовите на Младинскиот форум на Движењето Беса, тука заврши мојот однос со Движењето Беса, пишува во оставката на Усеини.

Повеќе на МКД.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.