Уранија Пировска, извршната директорка на Хелсиншкиот комитет во Скопје и активистката и борец за човекови права реагира на вечерашната скандалозна изјава на премиерот Зоран Заев кој рече „Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и да ми извини ЛГБТ заедницата, еден педер, да ја урне Владата“.

Гнасно по многу основи! Толку од прифаќањето на различностите и нивното почитување! Тешка демагогија било се што се збореше и правеше претходно!“. Не Зоран Заев, ЛГБТИ заедницата нема да ти прости, вели Пироска.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.