Поранешниот претседател на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митревски, денеска на прес-конференција соопшти дека Вишиот управен суд ја уважил неговата жалба за челната позиција во ССМ. Тој очекува Централниот регистар да ја спроведе одлуката на судот и да го впише како легитимен претседател на Сојузот на синдикатите.

„Се покажа дека правдата во Република Македонија функционира“,

рече Митревски на прес-конференцијата.

Митревски пред три години беше сменет од актуелниот претседател на ССМ, Дарко Димовски. Во соопштението за неговата смена од функција, од Сојузот тогаш напишаа:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.