Учител од основно училиште во Кочани денеска ја пречека министерката за образование и наука Мила Царовска на која и предочи дека со дигитализацијата во образованието се прави раздор меѓу учениците.

Тој сакаше да и даде и еден учебник испечатен во 2005 година велејќи дека тоа е правилениот избор за средство за учење, а не таблет, компјутер или лап-топ. Царовска не го зеде учебникот и рече дека не се прави раздор, бидејќи, според неа, учениците ќе имаат повеќе избор од каде да учат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.