Учениците од средното струшко училиште „Ибраим Темо“ денеска на протест пред струшкиот суд, информира Охриднет.мк

Гневни и лути на одлуката на обвинителство, со која професорот, кој вчера со метален боксирач нападна ученик, денес е ослободен. Бараат притвор и казна за нападот на кој сведоци биле голем број ученици.

За случајот што се случи вчера да не се повтори пак. Да добие притвор не сме сложни да биде пуштен. Нас не пуштаат на училиште за да сме слободни. Не сакаме да одиме со страв во школо“, вели Сара Кадриоска ученик од средното училиште „Ибраим Темо“.

Целиот текст овде.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.