Гласање против Владата веќе не е само политика…

Гласање против Владата е интелектуална нужност…, напиша Илија Димовски на фејсбук и приложи фотографија од книги кои во училиште во прилеп завршиле во контејнер.

На ова се надоврза со осуда и Каролина Дурло.

Ова е снимка од едно ОУ во Прилеп. Купишта #УЧЕБНИЦИ завршија во тракторот од ЈКП “Комуналец” 🤐, а оттука, најверојатно и на депонија‼‼‼На отпадот за #ХАРТИЈА. Според некои сведоштва, дел од учебниците, се уште биле во наставната програма?!

Надлежните пак, се правдаат дека учебниците биле “стари, односно од постара наставна програма”, и дека само “држеле место во училишните простории”.

Која и да е причината, оправдана или неоправдана, сликава е повеке од тажна и мачна 😞😞😞. Па, и уште ако се земе предвид ставот на #МИНИСТЕРКАТА, искажан денеска, дека #КнигитеСеШтетни, некако премногу е случајно за да биде случајноRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.