„Beautiful Albania“ пишува албанскиот премиер Еди Рама на фотографија од македонскиот кањон Лешница, кој се наоѓа на Шар Планина.

#BeautifulAlbania🇦🇱❤️#KanioniLeshnicës 😊

Gepostet von Edi Rama am Montag, 28. September 2020

Во коментарите под фотографијата се тагирани македонската влада, претстедателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, но досега никој од нив не реагирал кон овие „терироријални претензии“.

Иако и во Албанија постои место со истото име, сепак, се работи за фотографија од македонскиот кањон, а тоа го потврдува и самиот автор:

Лешница e долина на Шар Планина, која се наоѓа во средишниот дел, односно во градниот кош на Шар Планина во пределот на највисоките шарски врвови, помеѓу врвовите Среден Камен и Плат, на околу 17 километри северозападно од Попова Шапка. Оваа мала долина се протега на простор од околу 1.000 хектари и е распространета помеѓу клисурите на: Пена, Лешничка Река, Кривошијска Река и Скакалска Река.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.