И претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, не е оптимист дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговори за влез во Европската унија. Во изјава за дописничката на „Телма“ од Брисел, каде вечерва, пред почетокот на Европскиот совет во 20 часот, Туск изјави дека не се надева дека ќе биде постигнат договор

Направив сè што можев, но нема согласност меѓу земјите членки.Треба да се случи чудо за да се согласи Макрон да ѝ додели датум за почеток на преговорите на Северна Македонија, рече Туск.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.