Кога влегувате во една куќа како гостин, ги почитувате домаќините и куќниот ред. Ако треба да ги соблечете чевлите, ќе го сторите тоа. Ако во куќата не се пуши, нема да пушите. Ако домаќините ве почестат, ќе искажете благодарност.
Сето тоа е прашање на елементарен ред, на домашно воспитание и на лична култура. Некој ги има, а некој не.

Кога влегувате во една куќа како дел од семејството, вие станувате домаќини. И не само што ги почитувате другите домаќини, нивните навики и куќниот ред, туку се трудите сите други да го прават истото. Сега тоа е ваша куќа. Некој тоа го разбира, а некој не.
Кога влегувате во една држава како туристи, ги почитувате сите правила коишто важат и за домаќините и за туристите. Ако, пак, сте добиле привремен или постојан престој во таа држава, или сте станале нејзин државјанин, куќниот ред за вас важи многу повеќе отколку за случајните намерници, но не само во административна, туку и во културолошка смисла. И ова некој го разбира, а некој не, ама тие што не го разбираат можат да добијат и шут-карта.

Без разлика како цивилизираните европски држави ги регулираат правата и обврските на своите граѓани и државјани, нивните индивидуални граѓански и колективни малцински права, не постои држава во која “куќниот ред” дозволува било кому да ги негира и да ги омаловажува другите народи, другите малцински групи или дури и азилантите, да ги негира службениот и другите јазици и да им наметнува на другите сограѓани неприфатливи историски наративи и правила на поведение.

Ако студирате, работите и живеете во Германија или во Франција, на пример, сеедно дали привремено или трајно, од вас се очекува строго да ги почитувате тамошните закони, да ги прифатите правилата на политичката коректност, да ги научите германскиот или францускиот јазик и во културолошка смисла да се однесувате како Германци или Французи.

И тоа така треба и да биде.

Така е и во Бугарија, на пример. Бугарскиот “куќен ред” му наложува на секој Македонец што ќе побара “блгарско гражданство” (бугарски пасош) да декларира дека е Бугарин по потекло – не дека тој е Бугарин, туку дека некој од неговите татко, мајка или други предци биле Бугари. Дополнително, секој претендент за “блгарско гражданство” треба да го знае бугарскиот јазик и да знае некои основни работи за бугарската историја. Ако се сеќавате, своевремено бугарските медиуми објавува куси интервјуи со Македонци кои во Софија поднесуваат документи за бугарски пасош – беше смешно и тажно тоа да се гледа, “Бугарите по потекло” се резилеа со своето многу скромно познавање на бугарскиот јазик и на историјата на земјата чии “граждани” беа наумиле да станат.
Но, таков е “куќниот ред” на бугарската држава. Јас немам никакви дилеми дека тој ред мора да се почитува. И затоа, не спорам дека повеќе од 100.000 “блгарски граждани” од Македонија и горди носители на бугарски пасоши се Бугари по потекло – нека им биде простено, но самите го декларирале својот “блгарски происход”.

Лага број 1: Станува збор “само” за 3.500 Бугари во Македонија!

Тезите на претседателот Стево Пендаровски, а сега и на Маргарита Цаца Николовска, шефицата на работната група за уставните промени, дека станувало збор “само” за околу 3.500 македонски граѓани што требало да се “внесат” во Уставот (бидејќи на пописот се изјасниле како Бугари) се приказни за мали и за големи деца.
Тоа е, всушност, првата голема лага за уставните промени. Тоа, имено, дека ова било едно безболно и “техничко” прашање. Кое, како такво, демек, требало да се “демистифицира”, што би рекол евроамбасадорот Дејвид Гир.
Повторувам, тоа е лага и една голема манипулација!
Жалам, но морам да потсетам дека Бугарија не го признава пописот и гледа многу повеќе од 3.500 Бугари во Македонија. Не знам какви докази бара Цаца Николовска, но за ова има еден куп изјави од бугарски официјални лица. А да не зборувам за историчари, интелектуалци, општественици…
Освен тоа, бугарската држава официјално бара Бугарите во Македонија да бидат внесени во Уставот како државотворен народ. Тоа е кажано експлицитно од бугарски официјални лица во повеќе прилики. И тоа, всушност, е концептот на уставните промени за кој Цаца Николовска мисли дека е “овластена” да ги подготви, за владата на СДСМ и на ДУИ да ги преточи во амандмани што ќе се обидат да ги протнат во Собранието.
Инаку, ноторен факт е дека ниту во францускиот предлог ниту во било кој друг официјален документ со кој македонската влада се обврзала да спроведе уставни промени заради “внесување” на други народи во Уставот, не се вели дека тие народи треба да добијат статус на “државотворни” и дека заради тоа треба да се промени Преамбулата на Уставот.

Лага број 2: Бугарите мора да “влезат” во македонскиот Устав како државотворен народ!

Лага број 3: Македонците не ги сакаат Бугарите, Хрватите и Црногорците во Уставот


Целата колумна на Бранко Героски прочитајте ја на следниот линкRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.