Дополнителниот заменик министер за земјодество предупредува дека состојбата со акумулациите е алармантна. Според Трипуновски, тоа е случај со Калиманци, Тиквешкото езеро, вештачкото езеро во Прилеп, како и со Преспанското езеро.

Се уште дел од водата од акумулациите се испушта за да се произведува струја. Алармантно е состојбата со Тиквешко езеро, намерно се ипушти водата и  во Прилепското езеро и сега ќе бидат во опасност тутунопроизводитеите.Нема акумулација каде состојбата не е алармантна-објаснува Трипуновски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.