Ситуацијата со пожарите на Балканот е крајно комплицирана. Прекрасно е да се има добри соседи кои можат да одговорат на помош кога е потребно. Прекрасно е да се биде солидарен, да се биде добар и да се биде поддржувач. Но, јас не мислам дека кога вашата куќа и куќата на соседот се во пламен истовремено, мора да одите да ја изгасите куќата на соседот. Прекрасно е што ѝ помагаме на Cеверна Македонија и тоа е правилно, но каде води тоа?, пишува на својот фејсбук-профил лидерот на Има таков народ, Слави Трифонов.

Во нашата земја нема доволно пожарникари и шумски службеници треба да се справат со пожарите. Вчера, при гаснење на пожарот во село Петрово, почина шумскиот вработен Антон Грабчев, 34 години, кој денеска требаше да се вери.

При гаснењето на огнот таму загина друг шумски службеник – Валери Димитров, 48 години. Остави деца и внуци.

Верувам дека бугарската држава мора веднаш да го мобилизира целиот расположлив персонал за да ги изгасне сите активни пожари во нашата земја, вели тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.