Споредено со останатите земји од регионот, каде се наоѓа Македонија на листата на починати и заразени од коронавирус, но и досега направените тестови.

Статистиката вели дека на листата починати на еден милион жители, Македонија е на третото место.

Мртви на милион жители

Словенија 39
Турција 33
Македонија 30
БиХ 18
Србија 18
Грција 13
Хрватска 13
Црна Гора 11
Албанија 10
Бугарија 8

На листата на заразени, пак, повторно мерено на милион жители:

Турција 1306
Србија 920
Словенија 671
Македонија 665
Црна Гора 511
Хрватска 494
БиХ 462
Албанија 252
Грција 241
Бугарија 194

Направени тестови на милион жители

Словенија 23557
Турција 10656
Црна Гора 8096
БиХ 7873
Хрватска 7703
Србија 7360
Македонија 7257
Грција 6199
Бугарија 3886
Албанија 2529

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.