Транспарентноста како јака страна постојано е промовирана од страна на премиерот Зоран Заев и неговата Влада. Тој не пропушта прес-конференција а да не каже дека тој е транспарентен, отворен и достапен.Сепак и ова ветување се покажа како неостварено откако на денешната прес конференција која одеше во живо на Јутуб каналот на Владата на Република Македонија имаше лавина на нeгaтивни коментари за Зоран Заев и неговата Влада. Имено владиниот ПР неуморно ги бришеше нeгaтивните коментари кои граѓаните ги постираа додека Зоран Заев говореше. Се бараше ocтавка на премиерот, предвремени парламентарни избори, а голем број на граѓаните не штедеа и навpeди упатени кон Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.